Úvodní stránka
Spolek KOLT
Z historie našich akcí
O táborech
Lidé KOLTu
Fotogalerie
Stáhněte si
Stáhněte si
Napište nám

logo.gif, 7,5kB
1beh.gif, 2,2kB 2beh.gif, 2,3kB 3beh.gif, 2,3kB 4beh.gif, 2,2kB
JEDNOTLIVÉ BĚHY NAŠICH TÁBORŮ
(klikněte na příslušný symbol)

Podrobnosti o našich táborech

Letní tábor (přihlašování zde)

Od roku 2011 se KOLTí letní tábory rozrostly a konají se teď na 3 místech. Pro informace o jednotlivých táborech proto využijte odkazy na stránky jednotlivých táborů.

Tábořiště v Čeříně

Od léta 1997 se tábořiště nachází pod obcí Čeřín (okres Český Krumlov), tj. v nádherném a čistém prostředí horního Povltaví. Umístění tábora je vzhledem k jeho pojetí bez nadsázky idilické - představte si louku u potoka, za nímž se rýsuje tajemná silueta zbořeného mlýna, obklopenou ze všech stran lesem, daleko od civilizace, avšak blízko u soutoku potoka s Vltavou. Louka je téměř rovná a samotný tábor zabere sotva její čtvrtinu - zbytek tudíž využíváme na hry a sporty všeho druhu (máme vlastní volejbalový kurt i fotbalové hřiště). Tábořiště si pronajímáme od místního hospodáře, jinak též provozovatele vodáckého kepmu Branná. V jeho stodole v Čeříně je rovněž uskladněn veškerý táborový materiál přes zimu.

V Čeříně pořádáme klasický dětský stanový tábor v polních podmínkách (suché záchody, vaření na polní kuchyni, umývárna v hygienickém srubu plus mytí v potoce, jídlo z ešusů atd.) se zaměřením na táboření, život v přírodě. Děti (6-15 let) se během tábora "učí" základním dovednostem života v přírodě, hrají hry, sportují; každoročně pro ně připravujeme celotáborovou hru a dále táboráky, bojovky, olympiádu, karneval, pouť, výlety, lov bobříků atd. Kromě zábavy musí samozřejmě děti také přiložit ruku k dílu - v rámci služby pomáhají zajišťovat chod tábora (mytí nádobí, příprava dřeva, úklid tábora) a také drží populární noční hlídky.

Tábor trvá 2-3 týdny, kapacita je velice variabilní - v Čeříně už proběhl plnohodnotný tábor pro 15, ale i pro 87 dětí. Děti jsou rozděleny do oddílů podle věku, popř. i podle pohlaví, anebo do smíšených, vyrovnaných družin. O každý oddíl (družinu) se stará vedoucí a praktikant, dalšími dospělými osobami na táboře jsou zdravotnice, kuchaři, hospodářka, zásobovač a hlavní vedoucí. Celkově průměrně velký tábor kolem 50ti dětí zajišťuje zhruba 15 dospělých osob. Každodenní zásobování veškerými potravinami, materiálem a pitnou vodou si zajišťujeme sami.

Okolí tábora je idilické a nádherné. Krajina je kopcovitá a velmi členitá, většinu terénu tvoří lesy. Důležitým prvkem krajiny je řeka Vltava, do které se chodíme koupat. Z větších měst v okolí jmenujme určitě Rožmitál na Šumavě, Kaplici, Rožmberk, Větřní a samozřejmě Český Krumlov, který je každoročně cílem celodenního výletu. Kromě pamětihodnostmi doslova nacpaného Krumlova a hradu Rožmberk jsme si oblíbili též oblast nedaleko Kaplice, kde se nad údolím Malše tyčí romantická zřícenina Loužek.

Zimní tábor (přihlašování zde)

Pojetí a program

Zimní tábory o.s. KOLT pořádáme o jarních prázdninách pražských dětí. Náplní táborů je samozřejmě hlavně klasická "sněhová" aktivita - lyže a snowboardy. Nejde ale o klasický "lyžařský výcvik", tj. lyžařský dril od rána do večera, ale o tábor s uvolněnou atmosférou a programem podle momentálního zájmu dětí (na tábor zveme i děti - nelyžaře). Na táboře mohou děti bobovat, sáňkovat, hrát hokej, stavíme s nimi sněhuláky a iglú, koulujeme se atd. Jeden půlden mohou třeba strávit děti na sjezdovce, zatímco druhý si rády odpočinou na bobech a další vyrazí třeba na procházku zimní krajinou… V případě nepřízně počasí, nebo jen pro nelyžaře či pro zpestření pobytu, se věnujeme také hrám v terénu, soutěžím, procházkám a hrám v místnosti. Samozřejmou je diskotéka a každodenní aktivní večerní program (malá celotáborová hra pro rovnocenné skupinky dětí) v herně. Když je to jen trochu možné, snažíme se s dětmi alespoň jednou za tábor vyrazit i na oblíbené noční lyžování. Někdy mají naše tábory v programu i celodenní výlet do města (Trutnov, Liberec) na bazén.

Zimní tábory se konají vždy někde na horách v budově, kterou máme celou pro sebe - na tábory jezdí 20-30 dětí a asi 10 dospělých. Většinou si sami vaříme a samozřejmě se staráme o kompletní program. Děti spí na pokojích (podle dispozice chaty) po 2-6 dětech, na celotáborovku jsou rozděleny do 4-6 smíšených skupin a na lyže/snowboardy je většinou rozdělujeme do 3 družstev podle schopností. Denní režim většinou začíná v 8 hodin budíčkem, následuje dopolední program, oběd, polední klid a odpolední program, po kterém se podává kolem 18. hodiny večeře. Po té následuje osobní volno a kolem 20. hodiny se všichni scházíme v jídelně (herně) na společný večerní program. Večerka je ve 22 hodin. Tábor trvá týden od soboty do soboty a jezdíme na něj pronajatým autobusem z Prahy.

Lokace
Od roku 2014 se oba turnusy našich ZDT konají na stejném místě, v chatě U lesa v Albrechticích. Tato chata (dřív RS Šroubárny) se nám v roce 2013 osvědčila a proto jsme se dohodli, že tam budeme pořádat oba naše tábory. Podrobnosti najdete zde.

Dřívější tábory

Naše zimní tábory, které pořádáme nepřetržitě od roku 1997, proběhly již na několika místech. Prvních roky je pořádali lidé kolem Lukmena a Mártyho, od roku 2004 pak převzali "druhý" běh Šipka a Pytlák.

  • nejdřív jsme jezdili do Lužických hor, kde šlo spíše o jarní tábory se spoustou bojovek a her na louce a v lese, lyžování bylo pomálu:
    • 1997-1999 Jiřetín pod Jedlovou - penzion LOKODEPO
    • 2000-2002 Křečany - chata SEMPRA
  • v roce 2003 se tábor uskutečnil v Albrechticích v Jizerských horách, přímo pod Tanvaldským Špičákem na chatě SNĚŽENKA (jeden spojený turnus pro celou Prahu)
  • další rok jsme se přesunuli ještě více do hor, přímo na krkonošské svahy do Velké Úpy, do chaty VKUS. Tam jsme byli hodně spokojeni a jezdili jsme tam celých 9 let (2004-2012). Na Portáškách se samozřejmě hlavní táborovou náplní stalo lyžování, vzhledem k umístění chaty zhruba v polovině svahu byl režim vskutku ideální - před chatou nazout lyže, traverzem sjet na hlavní lanovku na Portášky a po lyžování opět přetraverzovat z kopce až před chatu.
  • V roce 2013 jsme se po dlouhých letech rozloučili s Velkou Úpou a naše tábory přemístili na nová místa; současně jsme se rozdělili, abychom mohli vyzkoušet dvě různé lokace. Pytlák se svojí partou (Praha 1-5) zůstali v Krkonoších a jejich tábor proběhl na Benecku v chatě Na Špici. Lukmenova parta (Praha 6-10) vyzkoušela největší lyžařský areál Jizerských hor (Skiareál Tanvaldský Špičák), tábor se uskutečnil v RS Šroubárny v Albrechticích. Na obou místech proběhly bezva tábory, nicméně Albrechtice nakonec vyhrály.