Zprávy z tábora
Dnes je pondělí 6. února 2023
stránky KOLTu

[25.02.2008] První zpráva z druhého běhu ZDT    (druhý běh)
Zdravíme rodiče z chaty VKUS, píšu Vám (trochu se zpožděním) první zprávu ze zimního tábora! Jak všichni víte, letos jsme přijeli do jarního počasí, všude kolem nás je tráva, sníh je jen na sjezdovce a i tam ho ubývá před očima... Všichni na chatě jsme v pořádku (28 dětí a 11 dospěláků), cesta do Úpy proběhla v naprostém pořádku, i když byla trochu netradiční (díky jarnímu počasí jsme se letos rozhdoli odvozit věci na chatu nikoli pronajatými rolbami, ale naším vlatsním autem s vozíkem z druhé strany, ne z Úpy ale od Spáleného Mlýna, kam zajel autobusák vyložit většinu věcí a odkud jsme - pravda, trochu dobrodružně - na čtyřikrát všechny věci odvozili až na cestu nad chatou; teprve potom odjel autobus na známé místo do Velké Úpy, odkud pokračovaly děti po svých nahoru na chatu). Následoval seznamovací večer, rozdělení na pokoje a tím sobota skončila.
V neděli dopolende šli všichni na sníh - dobří lyžaři na Portášky, zbytek lyžařů na Pěnkavčí vrch, kam jsme jim lyže a lyžáky odvezli autem. Bobaři šli společně s nimi a vydováděli se na kraji sjezdovky na bobech a kluzácích. Nedělní odpoledne bylo vyhrazené fáborkovému závodu dvojic, v němž běželo na čas 14 dvojic, utvořených spravedlivě vždy nejstarším a nejmladším táborníkem atd. Byl to zajímavý závod, naše dvojice čekal asi kilometrový okruh po fáborcích, na němž bylo 6 stanovišť s různými úkoly. Výsledky závodu pak sloužily pro spravedlivé rozdělení všech dětí do čtyř vyrovnaných smíšených skupin po sedmi dětech, které se po zbytek tábora budou utkávat a soutěžit v herních večerech. To ale trochu předbíháme, protože pondělní večer byl vyhrazen pro noční lyžování na sjezdove Modřín, které dle slov zúčastněých lyžařů bylo docela fajna všichni si dobře zalyžovali.

Zpět ke skupinkám: rozdělení do vyrovnaných týmů jsme udělali dnes (v pondělí) ráno, před odchodem na dopolední procházku do Pece pod Sněžkou. Pravda, cestou jsme trochu zmokli (i když ráno bylo krásné a slunečné, ale jsme na horách a tak se počasí mění opravdu rychle), ale i tak bylo dopolende úspěšné, protože se děti dočkaly vytouženého rozchodu s možností nakupovat :-) Po obědě následoval tradiční polední klid no a po něm se děti konečně dočkali slibovaného úvodu herních "večerů" (dnes tedy náhradou za neděli herní odpoledne), a to sice nefalšovaného představení loutkového divadla s příběhem o Hloupém Honzovi a jeho cestě za štěstím a nevěstou. V průběhu celého tábora vždy dětem sehrajeme scénku - divadlo - a na její motivy následují 2-3 hry pro družinky. Podle toho, jak jsou družiny v jednotlivých hrách úspěšné, získají příslušný počet bodů (1, 2, 3 nebo dokonce 4) a kolik získají bodů, tolik stránek na svém "kalendáři" si mohou odtrhnout. Kolik stránek si přitom za každý herní večer či odpolende odtrhnou, tak daleko se dostanou. Na každé stránce kalendáře má přitom každá družinka ještě jeden kousek puzzle princezny, který si skupiny vystřihnou a na obrázek princezny na nástěnce přilepí. No a konečně má kalendář každé družiny ještě jednu důležitou roli - na každé stránce je totiž náhodně buď úkol, nebo odměna. A z té stránky kalendáře, na kterou se za celý herní večer každá družina posune, si úkol či odměnu přečte a buď úkol splní, nebo naopak odměnu od nás dostane. A tak družiny již dnes po herním odpoledni buď získaly sladkou odměnu dle svého výběru - dnes třeba Disko oplatky, nebo naopak musí splnit příslušný úkol - skákat žabáky ven z chaty, vypít společně 3 litry vody, nebo vést zítřejší ranní rozcvičku na terase. Tolik tedy k průběhu malé celotáborové hry.

V pondělí večer jsme chtěli zase dětem dopřát možnost večerního lyžování. Zájem z řad dětí byl ale kupodivu tak malý, že jsme lyžování zrušili a v těchto chvílích - v pondělí večer - probíhá druhý herní večer, uvedeý nejprve druhou divadlení scénkou a následovaný další sérií her pro družinky, které probíhají právě ted. Za pár minut - přesněji ve 22 hodin - bude následovat večerka a po ní půjdou děti spát. V úterý nás jistě čeká zase zajímavý program, určitě zkusíme aspoň trochu lyžovat no a také si spolu s dětmi jistě zahrajeme nějaké hry venku v okolí chaty. Rádi bychom zkusili poprvé populární hokej na terase, nebo dojde na jiné hry pro družiny; to uvidíme podle počasí. Večer pak děti budou mít třetí herní večer a třetí část cesty Hloupého Honzy za štěstím. Uvidíme podle počasí a nálady dětí, co se bude zítra dít...

Myslím, že už jsem Vám podal vívce než dost informací z dosavadního průběhu tábora. Za chvíli, až děti dohrají hry, bude včereka a nás čeká příprava úterního programu. Všichni jsme zdraví a v pořádku a snad mohu mluvit za děti, že se jim na táboře líbí a program je baví. Kéž by nám jen trochu víc přálo počasí a na hory se nám ještě aspoň trochu vrátila zima!!! Uvidíme. Zatím Vás všechny za KOLTí táborníky zdraví Lukmen a spolu s dětmi se těší na další dobrodružství. Snad se Vám zase brzy ozvu. Zdravíme z Krkonoš!