Zprávy z tábora
Dnes je pondělí 6. února 2023
stránky KOLTu

[09.07.2007] Na konci prvního táborového týdne    (první běh)
Čeřínský dopisovatel Lukmen se opět hlásí rodičům malých táborníků! Celý tábor dnes dopoledne vyrazil na avizovaný puťák alias dvojdenní pochod s přespáním mimo tábor. Nejmenší dva oddíly směřují na Krumlov, protože tradiční jednodenní výlet do tohoto nádherného města se nám letos do táborového programu nevešel; 3. a 4. oddíl putují na opačnou stranu, kamsi do lesů nad cestou na Rožmberk a nestarší, tedy 5. oddíl, směřuje do Vyššího Brodu. Uvidíme, kam nakonec kdo dorazí, kde budou přespávat a co všechno na puťáku zažijí. Počasí ani předpověď na nejbližší dny bohužel nejsou nic moc (oblačno, přeháňky), ale naši táborníci to určitě zvládnou!

Co nového v táboře? Zdravotní stav osazenstva tábora je dobrý, občasné a výhradně krátké nevolnosti nepočítáme. Jedna tábornice nás musela bohužel včera natrvalo opustit (každoroční potíže s dýchacími cestami se jí nevyhnuly ani na táboře a tak po konzultaci s rodiči raději odjela vyléčit nemoc domů), naopak náš poslední táborník včera do tábora dorazil a tedy uzavřel konečný počet dětí na 54+1. Máme bohužel jednu obtíž, o níž jsme věru nestáli, a tou jsou vši, které jsme včera ráno objevili u nejmenšího oddílu (vši byly do tábora zavlečeny jednou holčičkou, která je měla již před táborem a bohužel jsme o tom nebyli informováni a jak se ukázalo, vši nebyly úplně odstraněny). Prozatím jsme vši našly u celkem 7 dětí a samozřejmě jsme ihned nasadili Orthosan, důkladnou hygienu ve stanech a další potřebná opatření. Dvě nejpostiženější dívky nakonec rodiče odvezli na důkladné doléčení domů s tím, že je přivezou zpět na tábor, až budou úplně bez vší.Věřím, že se nám i díky dvěma zkušeným táborovým zdravotnicím podaří vše zvládnout a vyhneme se kalamitě.

Ale teď zpět k lepším zprávám a táborovému programu.
V pátek večer se opravdu konal avizovaný oheň. Některé děti si připravily dobrovolný program, scénku. Po zbytek táboráku jsme pak zpívali písničky z táborového zpěvníku a musím napsat, že se letos děti zatím opravdu snaží, zpívají hezky a hlavně hromadně a nahlas! Sobotní dopoledne měly jednotlivé rody pod vedením svých purkrabí za úkol připravit program na následnou odpolední slavnost – každá družina si musela připravit uvítací nástup, scénku ze života rodu a také oslavnou píseň či báseň v podání rodového barda. Všechny výkony jsme následně shlédli na speciálně vyzdobeném táborovém nádvoří před zraky vzácné návštěvy, ctěného Mikuláše, jinak bratra krále Václava II., který přijel navštívit náš tábor v plné zbroji. Porota, tvořená královskou radou a samotným Mikulášem, průběžně všechny výkony hodnotila a výsledkem pak bylo pořadí družin v další etapě celotáborové hry. Do té se ještě započítával malý turnaj, v němž proti sobě ve sveřepých soubojích nastoupili nejmladší a nejstarší členové každého rodu. Celé odpoledne pak bylo završeno bohatou hostinou, kdy jsme všichni po vzoru našich středověkých vzorů spořádali výborná pečená kuřata! Po večeři pak přešla oslava s hostinou v další neméně oblíbenou táborovou veselici, jíž byla první táborová diskotéka. Rytmus hudby, tentokráte ovšem samozřejmě té soudobé a moderní, se linul z tanečního parketu v jídelně ještě krátce po půlnoci… Diskotéku musely v souladu s předchozími opakovanými varovánimi oželet největší prasátka alias bordeláři z řad dětí, i když kritérium bylo stanoveno zdravotnicí Marcelkou opravdu velmi nízko - za předchozích 6 bodování získat alespoň 12 z 30ti možných bodů... I tak se tuším 6 dětí na diskotéku podívat nesmělo. Snad se do konce tábora polepší!!

Nedělní dopoledne probíhala souběžně velká hygiena oddílů a jízdy na lanové dráze, která byla natažena ze svahu za hygieňákem až nad vanu nad potokem. Všechny děti si vyzkoušely jízdu v horolezeckém postroji, zavěšeni v několikametrové výšce na kladce a podle reakcí se zdálo, že se tato neobvyklá atrakce opravdu líbila! Nedělní odpoledne pak bylo vyhrazeno zkouškám, tedy hlavně těm, které se nedají získávat v rámci oddílů. A že jich na tabulce zkoušek na konci odpoledne pořádně přibylo!! Oba víkendové dny bylo v táboře hezké a slunečné počasí a myslím, že jsme toho náležitě využili. Kéž by se zas sluníčko a s ním i hezké počasí brzy do Cěřína vrátilo!

Zdravím všechny rodiče z dočasného vynuceného pobytu v Praze!

Lukmen